Umowa dożywocia to umowa w wyniku której następuje przeniesienie prawa własności nieruchomości na inną osobę w zamian za dożywotnie utrzymanie.
Zwykle dotyczy to sytuacji, w której osoba starsza, w umowie zwana „dożywotnikiem”, przekazuje swój dom czy mieszkanie komuś bliskiemu w umowie zwanej „nabywcą” natomiast nabywca, przyjmując nieruchomość, zobowiązuje się zapewnić dożywotnikowi utrzymanie i prawo zamieszkiwania aż do momentu jego śmierci.
Co zawiera umowa dożywocia?
Można wyróżnić dwa jej podstawowe elementy. Pierwszy z nich to przeniesienie prawa własności nieruchomości. Drugi to natomiast określenie zobowiązań nabywcy wobec dożywotnika.
Zgodnie z brzmieniem art. 908 KC, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Strony umowy dożywocia
Stroną umowy o dożywocie jest zbywca nieruchomości przenoszący jej własność na nabywcę. Zbywcą nieruchomości, zwanym dożywotnikiem, może być wyłącznie osoba fizyczna, co wynika z zakresu obowiązków, tj. dożywotniego utrzymania, które względem niego ciążą na nabywcy.
Ważne! Kryterium „bliskości” nie oznacza, że między zbywcą a osobą bliską muszą istnieć więzy rodzinne, jednakże wymagany jest jednak stosunek bliskości między nimi.
Co ważne, dożywocie może być ustanowione na rzecz kilku osób.
Przedmiot umowy dożywocia
Przedmiotem zbycia w umowie dożywocia może być każda nieruchomość, a zatem na podstawie art. 46 § 1 KC może to być grunt lub też budynek trwale z gruntem związany lub część budynku.
Umowa o dożywocie może również mieć za swój przedmiot zbycie udziału we współwłasności nieruchomości.
Umowa dożywocia wolna jest od roszczeń spadkowych. Jeśli chodzi o darowizny, mogą one powodować konieczność spłaty zachowku osobom uprawnionym do dziedziczenia.
Umowa dożywocia a zachowek
Dożywocie w przeciwieństwie do darowizny nie podlega zaliczeniu na zachowek. W konsekwencji, umowa dożywocia stanowi lepsze zabezpieczenie zarówno dla zbywcy, jak i dla nabywcy nieruchomości.