“Lex est, quod notamus”
to co piszemy, stanowi prawo.

Jak uchronić się przed długami małżonka? Wszystko, co musisz wiedzieć o intercyzie

Coraz więcej młodych małżeństw decyduje się na podpisanie specjalnej umowy, która wyłącza wspólność majątkową. Intercyza może być sporządzona przed rozpoczęciem małżeństwa lub w trakcie jego trwania. Istnieje też możliwość zmodyfikowania dokumentu lub rozwiązania przez obie strony. Aby intercyza była ważna, potrzebna jest obopólna zgoda małżonków. Ile kosztuje i czy warto ją spisywać?

Na czym polega rozdzielność majątkowa?

Intercyza to dwustronna umowa, która zazwyczaj zawierana jest pomiędzy małżonkami i spisywana w formie aktu notarialnego u notariusza. Po podpisaniu takiego dokumentu, każda ze stron posiada własny i odrębny majątek. Według polskiego prawa można sporządzić intercyzę przedmałżeńską oraz po ślubie. W pierwszym przypadku koszt umowy majątkowej wynosi maksymalnie 400 zł netto. Do tej kwoty należy doliczyć 23% podatku VAT oraz opłatę za wypisy. W wyjątkowych sytuacjach rozdzielność majątkowa może być ustanowiona wstecznie przez sąd. Każdy z małżonków ma możliwość złożenia takiego pozwu, ale tylko z ważnych powodów – na przykład, gdy sprawy rozwodowe ciągną się latami lub łączy ich długotrwała separacja. W odróżnieniu od intercyzy, do orzeczenia rozdzielności majątkowej przez sąd, zgoda obu stron nie jest wymagana. Jeśli chodzi o podział majątku, to istnieje kilka rodzajów umowy. Małżeństwa mogą podpisać dokument o ograniczeniu lub rozszerzeniu wspólności majątkowej, a także rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

Intercyza przedmałżeńska a długi małżonka

Problematyczna staje się sytuacja, gdy jedna ze stron popadła w problemy finansowe. Jak uchronić się przed długami małżonka? Aby uniknąć tego typu problemów, narzeczeni lub małżonkowie powinni pomyśleć o podpisaniu intercyzy. Pamiętajmy, że liczy się data podpisania takiego aktu notarialnego. Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, strony odpowiadają jedynie za indywidualne pożyczki zaciągnięte z majątku osobistego. Tym samym każde z małżonków może rozporządzać swoimi finansami, bez odpowiadania za decyzje dłużnika. Rozdzielność majątkowa pozwala także zachować pozytywną historię kredytową w BIK. Warto wspomnieć, że nie odpowiadamy za zobowiązania, które powstały przed zawarciem małżeństwa, ponieważ wspólnota majątkowa obowiązuje dopiero po ślubie. Pod warunkiem, że nie zdecydujemy się na podpisanie intercyzy przedmałżeńskiej. Zgodnie z przepisami małżonkowie tracą wówczas prawo do wspólnego rozliczania podatku dochodowego.

Intercyza w trakcie małżeństwa

Jeśli chodzi o podpisanie intercyzy po ślubie, to cena sporządzenia takiego dokumentu zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej, czyli majątku wspólnego. Stawki tzw. taksy wahają się od 100 do nawet 10000 zł. Szczegóły dotyczące opłat notarialnych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Czy można odmówić podpisania intercyzy? Możliwe jest zawarcie takiej umowy bez zgody jednej ze stron, ale jedynie w przypadku, gdy sąd przychyli się do naszej prośby. Przed podpisaniem intercyzy małżonkowie muszą dokładnie ustalić, co wlicza się do ich majątku osobistego. Pozwoli to uniknąć problemów i kwestii spornych podczas rozwodu. O takim rozwiązaniu powinny też pomyśleć osoby, które prowadzą własną firmę. Dzięki intercyzie możemy zabezpieczyć część majątku, a tym samym zadbać o dobrobyt całej rodziny. Do zawarcia takiego dokumentu notarialnego wystarczy dowód osobisty każdej ze stron, a w przypadku małżonków akt małżeństwa. Intercyza chroni przed błędnymi decyzjami współmałżonka i umożliwia samodzielne zarządzanie własnym majątkiem.

Kancelaria Notarialna w Katowicach

 

 Wita Stwosza 6/6
40-036 Katowice

 517-228-517

 (32) 208 67 00

 

 

 

Parking dla klientów

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki cookies. Akceptuję