Osoba odrzucająca spadek jest uznawana w przepisach prawa jako ta, która nie dożyła śmierci swojego spadkodawcy. Ta fikcja prawna zakłada, że spadkobierca zmarł wcześniej niż jego spadkodawca.
Czym jest oświadczenie o odrzuceniu spadku? Gdzie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?
Odrzucenie spadku polega na wyrażeniu oświadczenia woli spadkobiercy o odrzuceniu spadku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się u notariusza.. Notariusz wymaga dokumentów potrzebnych do wykonania aktu notarialnego oraz o niezbędne do wykonania czynności informacje.
Potrzebnym dokumentem będzie akt zgonu zmarłego oraz akt urodzenia spadkobiercy albo akt małżeństwa (w przypadku kobiet, które wstąpiły w związek małżeński).
Co ważne, na odrzucenie spadku spadkobierca ma tylko 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule powołania do spadku.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego.
Kiedy bliższy krewny spadkodawcy mający dzieci odrzuci spadek, to wówczas do dziedziczenia dochodzą dzieci. Jeśli mają ukończony 18 rok życia to nie problemu. Mogą dokonać tego same. Jeśli natomiast dzieci powołane do dziedziczenia są niepełnoletnie to sytuacja jest inna. W tym przypadku koniecznym staje się złożenie do sądu rodzinnego (opiekuńczego) pisma zatytułowanego wniosek o zezwolenie sądu na wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Następnie posiadając postanowienie sądu można odrzucić spadek w imieniu małoletniego u notariusza.